Yasaklı Sitelere Giriş

İnternet sitelerine erişim çok farklı sebeplerden dolayı engellenebiliyor. Bu konu hakkında, internet sitelerinin yasaklı olma nedenleri, yasaklı sitelere giriş yöntemleri, site yasaklarının kaldırılmasının nasıl olacağı, yasaklı sitelere erişim yapmanın zararları, yasaklı sitelere nerelerden giriş yapılabileceği, yasaklı sitelere erişim programlarının neler olduğu gibi konular merak edilir.

İnternet Sitelerinin Yasaklı Olma Nedenleri

Yasaklı sitelere giriş yapmak isteyen bireylerin, ilk önce bu sitelerin yasaklı olma nedenlerini bilmelerinde fayda vardır.

Başlıca nedenler şu şekilde ifade edilebilir;

 1. Ebeveynler tarafından, çocuğun kendisi için uygun olmayan sitelere girmemesi için koyulabilir.
 2. Kullanılan cihaz ve cihazın kullandığı uygulamaların, site erişimini yasaklıyor olma durumu olabilir.
 3. Devlet tarafından bazı kanun ihlalleri ve bu ihlallere teşvik etme nedeni olabilir. Bu sebeple siteler yasaklanabilir.
 4. Sitelerde bulunan veriler, toplumsal ahlak kurallarına aykırı olabilir.
 5. Kullanılan site ile birey arasında olan bir durumdan dolayı (bireyin site kurallarını ihlal etme, siteye yapması gereken ödemeyi yapmama veya bu gibi durumlara benzer sebepler nedeni ile) bireyin IP adresi saptanır ve o kişinin cihazına yasak koyulabilir.
 6. Bir siteye giriş yapmanın yasaklanma nedeni, o sitenin belirli ücret talep etmesi olabilir. Böylece ücret talebi karşılanmadığı zaman erişim olmaz.

Başlıca sebepler bu şekilde ifade edilmekle birlikte, sitelerin sağladığı veriler toplumu isyana teşvik ediyorsa, toplu bir ayaklanmaya sebep oluyorsa veya bu gibi ciddi durumlarda da yasaklanır.

Yasaklı Sitelere Giriş Yöntemleri

Siteler, çok farklı bilgilere ulaşım kolaylığı sağlar. Bununla birlikte, yasaklı sitelere giriş konusu merak edilen bir durum olmuştur. Bu işlem için belli başlı yöntemler vardır.

Yasaklı sitelere erişim engeli
Yasaklı sitelere erişim engeli

Bu yöntemler şu şekilde ifade edilebilir;

 1. Eğer bir siteye erişim, sitenin yasaklı olma durumu, telefon sebebi ile engelleniyorsa: Burada telefonun kullanmış olduğu uygulamalar ve telefon kullanıcısının kullanmayı tercih ettiği uygulamalar sitelere erişimi engelleyebilir. Böyle bir durumda ilk olarak engel olan uygulama kaldırılmalıdır. Eğer uygulamadan değil de telefondan kaynaklı ise de, yasaklı sitelere erişim yapmayı sağlayan uygulamalar yüklenmelidir.
 2. Eğer sitelere erişim ebeveynler tarafından yasaklanmış ve tercih onlar tarafından bu şekilde belirlenmiş ise, bu durumun iki kez düşünülmesi önerilir. Bununla birlikte, ebeveyn tarafından kontrol edilen cihaz tarafından yaş ve site kısıdı kaldırma bölümüne girilir (ayarlar seçeneğine giriş yapılır, kısıtlama bölümü bulunarak burada değişim yapılır.) ve tercih seçenekleri değişir. Bu sayede yasaklı site durumu ortadan kalkar.
 3. Eğer bir siteye erişim, ebeveyn kontrolü olmadan, yalnızca yaş durumu ile, kısıtlıysa, bilgiler güncellenir. Ergin olduğunu belirten bireyin sitelere erişimi açılacaktır.
 4. Eğer bir siteye erişim devlet tarafından yasaklanmış ise, bu durumda sitelerin giriş yöntemleri kırılarak girilmesi sakıncalıdır. Devlet tarafından erişim engeli varsa burada bir suç veya suç teşkil eden bir durum vardır bu yüzden girmek yasal bir suç olacaktır.
 5. Eğer bir siteye erişim, bireyin cihazına koyulan yasaktan dolayı ise, burada bilinmesi gereken ilk nokta kişinin IP adresinden erişimin tekrar yapılamayacağıdır. IP adresi değiştirilebilir. Farklı bir cihazdan aynı siteye erişim gerçekleşir. Ancak cihaz değiştirme durumu yoksa IP adresinin çeşitli uygulamalar ile farklı saptanmasına neden olunabilir. Bu durum, çok ciddi konular dışında genel olarak tehlikeli olmamakla birlikte, yasal bir suç teşkil eder.
 6. Eğer bir siteye erişim ücret olması nedeniyle yasaklanmış ise, belirtilen ücret birey için uygun düzeydeyse ödeme yaparak erişim sağlayabilir. Ödemeler internet aracılığı ile olacağı için banka veya kredi kartının gerekeceği bilinmelidir.

Başlıca durumlar bu şekilde olmakla birlikte, sitelere erişimin yasaklanma durumuna göre, kullanıcının erginlik durumuna göre, toplumsal ahlak ve hukuk kurallarına uygunluğa göre bu yöntemler çeşitlilik gösterebilir.

Yasaklı Sitelere Nerelerden Giriş Yapılır?

Yasaklı sitelere erişim yapabilmek için çok çeşitli araçlar kullanılabilir. Yasaklı sitelere, telefondan, bilgisayardan, tabletler ile veya bu gibi özellikleri gören cihazlarla erişim sağlanabilir. Bu erişimde sadece cihazlar yeterli değildir. Yasaklı sitenin, yasak durumunun ortadan kalkması için koyduğu koşullar yerine getirilmelidir. Ayrıca çok çeşitli cihazlar ile erişim sağlamak mümkün olduğu gibi, aynı cihaz içerisinde gösterilen IP adresleri ile de erişim sağlamak mümkündür.

Yasaklı Sitelere Giriş Yapmanın Zararları Nelerdir?

Her yasak durumunun ardında bir sebep vardır. Yasaklı sitelere giriş yapmak isteyen bireylerin de ilk olarak bu durumu bilmeleri gerekir. Yasaklar dikkate alınmadığı takdirde birtakım müeyyideleri (yaptırım veya ceza) beraberinde getirir ve bireye çeşitli yönlerden zararları dokunur. İlk olarak, ebeveynler tarafından kısıtlanan yasaklı siteler, çocukların kirli bilgilere maruz kalmasına, yaşlarına uygun olmayan içeriklere şahit olmalarına ve psikolojilerinin bozulmasına, farkında olmadan verebilecekleri maddi zararlara neden olabilir.

Eğer bir siteye erişim, siteyi kullanan bireyin IP numarasının engellenmesi sonucunda ortadan kalkmış ise, bireyin o siteye tekrar erişim sağlaması suç unsuru teşkil eder. Sitenin bu durumu saptaması halinde dava hakkı vardır. Bu durum, siteye erişim sağlamak isteyen kişinin evrakta sahtecilik suçunu sicilinde bulundurmasına neden olur.

Bir siteye erişim telefondan veya uygulamadan kaynaklı olarak yasaklı ise, o sitelere erişim telefonun virüs almasına ve bilgilerin sızdırılmasına neden olarak kişiyi çok çeşitli zararlara uğratabilir. Eğer bir siteye erişim devlet tarafından yasaklanmış ve birey bu yasağa rağmen siteye erişim yapmış ise, hukuki olarak suçlu bulunur ve çok çeşitli cezalar alabilir.

Bunların yanı sıra, bir siteye erişim toplumsal ahlaka aykırı olması nedeniyle yasak ise, o siteye erişim de toplum ahlakına uygun olmayan edimlerin alınmasına neden olacaktır. Bu durum da bireye toplumsal anlamda zarar verir.

Yasaklı Sitelere Erişim Programları Nelerdir?

Yasaklı sitelere giriş yapmak için çok sayıda program bulunur.

Yasaklı Sitelere Erişim VPN Programları
Yasaklı Sitelere Erişim VPN Programları

Bununla birlikte, bu programlar başlıca şu şekilde ifade edilebilir;

 • Gir.im
 • DotVPN
 • Hide my IP
 • Hideman VPN
 • Proton VPN
 • Zenmate
 • Whoer Web Proxy
 • Croxyproxy
 • Hotspod Shield VPN

Başlıca ifade edilen bu program ve tarayıcılar ile yasaklı sitelere erişim sağlanabilir.

Yorum yapın